Uwagi dotyczące spraw technicznych strony WWW prosimy kierować na adres e-mail:

admin@rodacykamraci.org

Copyright (C) rodacykamraci.org. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedż nas

Polska dla Polaków!

Polak w Polsce gospodarzem. Polak w Polsce właścicielem. 

Poczta e-mail Polskiej Narodowej Rady Kamratów:

kontakt@rodacykamraci.org

   Drodzy Kamraci i Kamratki......jeżeli będziecie w okolicy La Moinerie we Francji, to z całego serca polecamy odwiedzić to mistyczne miejsce. Nie zapomnijcie pochylić się nad grobami naszych bohaterów, którzy oddali życie na obcej ziemi. Cmentarz otoczony jest murem z poza którego rozpościera się bezkresny widok pól i łąk z których jak na Monte Casino gdzieniegdzie przebijają się czerwone maki.....Cześć i Chwała Bohaterom, cześć ich pamięci....Niech pamięć o Nich będzie pielęgnowana w naszych polskich sercach.....

 

A teraz odrobinę historii:
26 lutego 1942 utworzono I Dywizję Pancerną na podstawie rozkazu Generała Sikorskiego. Dywizja została wcielona do alianckich sił zbrojnych na froncie zachodnim. Dowódcą Dywizji został Generał Maczek. Pod koniec 1944 dywizja została przerzucona do Normandii i dołączyła do 2 korpusu I armii kanadyjskiej.
8 sierpnia 1944, I Dywizja Pancerna brała udział w bitwie pod Caen, podczas 2 fazy operacji Totalize, której celem było zdobycie Falaise. Straty były jednak tak ogromne, a ataki nieskuteczne, wiec przerwano operacje, a siły dywizji zostały przesunięte do nowej strategicznej potyczki, której celem było okrążenie 7 armii niemieckiej przez wszystkie siły alianckie w Normandii. Operację tą nazwano Tractable.

Od 15 do 18 sierpnia I Dywizja Pancerna wyzwoliła wiele gmin departamentu Calvados i Orne.
Od 19 do 22 sierpnia dywizje SS próbowały unicestwić polskie oddziały broniące Mont Ormel. Polacy musieli za wszelka cenę utrzymać pozycje  aż do przybycia posiłków. 
21 sierpnia dołączyła do Polaków 4 Kanadyjska Dywizja Pancerna . Pierścień Falaise-Chambois został całkowicie zamknięty. Zwycięstwo zostało okupione heroiczną walką.
Podczas walk w Normandii I Dywizja Pancerna straciła ponad 2000 żołnierzy.
Ocalali  żołnierze I dywizji brali później udział w walkach na terenie północnej Belgii, południowej Holandii i zajęli  północno-zachodnie Niemcy.
19 maja 1945 dekretem departamentu Calvados  została wydana zgoda władzom kanadyjskim na utworzenie Polskiego Cmentarza Wojennego.


Na cmentarzu początkowo  wykonane zostały krzyże z metalu, w 1954r - w 10 rocznicę bitwy w Normandii rząd zadecydował o wymianie krzyży na betonowe i uzupełnienie ich tablicami z tożsamością poległych. Pomnik centralny został odsłonięty w sierpniu w obecności generała Maczka i Andersa.
Cmentarz składa się z ośmiu sektorów, grobów. Sektory nie mają takiej samej liczby rzędów.
Każdy rząd tworzy 12 grobów, z wyjątkiem 2 lokalizacji, gdzie 3 krzyże symbolizują groby odpowiednio 7 i 5 ciał pilotów. Zginęli oni w katastrofie swoich samolotów.
Cmentarz ten jest jednym z siedmiu zagranicznych cmentarzy wojennych w Francji utrzymywanych przez Państwo francuskie.


Polski cmentarz wojenny, lokalizacja: Link


Chwała Bohaterom!
Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy!


Rodacy Kamraci z Irlandii.

 Cmenatrz La Moinerie we Francji

10 czerwca 2022